Elephant & Piggie Serisi – Mo Willems

Yazan: Mo Willems

İllüstrasyon: Mo Willems

Yayınevi: Hyperion Book CH

Ada’ya Göre: Fil ve Domuz çoook komik. Replikleri tekrarlamayı, onlar gibi tonlamayı, yaptıkları hareketleri yapmayı çok seviyor.

Ece’ye Göre: Mo Willems’in kitapları gerçekten çok eğlenceli. Susam Sokağı serisinde 9 yıl yazar ve animatör olarak çalışıp 6 Emmy ödülü kazanmış, uzun süre stand-up yapmış biri olarak komediyi iyi biliyor. Çok kısa cümlelerle, kimi zaman tek sözcükle espriyi patlatıyor, bunu karakterlerin vücut diliyle destekliyor. Karakterler kimi zaman hiçbir şey söylemeden bile komik oluyorlar. Çizgi roman ve kukla geleneğinde olduğu gibi az laf ve temiz ve net hareketlerle öyküyü anlatıyor. Çocuk kitaplarında alışık olduğumuz anlatıcı yazar yok burada, başlangıç düzeyi çizgi roman diyebiliriz daha çok. Sadece konuşma balonları ve sessizliklerle öykü anlatılıyor. Böyle olunca okuyana iş düşüyor tabii… Ben bu kitapları Ada’ya okurken çok eğleniyorum. Ada dinleyip tekrar etmekten çok zevk alıyor.

Biz şimdiye kadar seriden “There’s A Bird On Your Head” “I’m Invited To a Party” ve “Today I’m Going To Fly” kitaplarını okuduk. Hepsini sevdik, sırada diğerleri var.

Fil ve Domuzun karakterleri komediyi ortaya çıkaran faktörlerden biri. Komedi geleneğini biliyor diye boşuna demiyoruz, karakter çatışması hikaye anlatıcılığının ilk çağlarından beri var olan, Commedia Dell’arte’nin, Orta Oyununun beslendiği kaynaklardan biri. Kötümser ve temkinli Fil Gerard ile maceracı bir iyimser olan Piggie’nin maceraları okuyana sosyal beceriler, hayatla başa çıkmak, arkadaşlık hakkında çok şey anlatıyor. Bunları gözümüze sokmadan, karakterler aracılığıyla anlatması da cabası.

Okuma öncesi kitaplar ne kadar canlı ve renkliyse ilk okuma kitaplarının bir o kadar sıkıcı olduğunu da anlatıyor Willems. Zaten bu seriyi yapmaya o yüzden karar vermiş. Okul öncesi kitaplarda hayal gücü ve dil konusunda sınırlama azken, ilk okuma kitaplarında devreye başka kısıtlamalar giriyor, çünkü burada amaç çocuğa okuma öğretmek. İnternette dolanırken Texas Woman’s University’den Rose Brock’ın hazırladığı Elephant ve Piggie’nin öğretmenlere yönelik kılavuzunu buldum. Evde bizim de işimize yarayabilir.  (http://cdn.dolimg.com/explore/PMPages/DCOM/books/catalog/Printable/Elephant_&_Piggie_TG.pdf )

Çizimler benim özellikle hoşuma gidiyor, kurşun kalemle çizilmiş karakterlerin sıcak ve ulaşılabilir bir görüntüsü oluyor ve bende çizim yapma isteği uyandırıyor. Sanırım çocuklar üzerindeki etkisi de benzer, çünkü internette Mo Willems araştırması yaparken çocukların çizdiği ve yazara gönderdiği yüzlerce Mo Willems karakteri gördüm. Kitabın sayfalarında karakterlerden başka hiçbir ayrıntı olmuyor, bu da çizimlerin hareketlerini ve yüz ifadelerini daha da vurguluyor.

Mo Willems bir söyleşisinde yetişkinlerin çizim yapmayı bırakmasının bir kayıp olduğunu anlatıyor, hepimiz küçükken elimize kağıt kalem alıp resim yapıyoruz, ama sonra bir zaman geliyor ki (bu genelde iyi yapamadığımızı fark ettiğimiz an oluyor) resim yapmayı bırakıyoruz. Okulda resim saatinde çocuklar resim yaparken öğretmenler resim yapmıyor. Oysa diyor ki, profesyonel basketbolcu olamayacağımızı anlayınca basketbol oynamayı bırakmıyoruz (Türkiye’de bu futbol için geçerli tabii!) Willems oturup bir karakter çizmeye çalışmanın empati hissini geliştirdiğini ve dünyanın tam da buna ihtiyacı olduğunu anlatıyor (Söyleşiler için: http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=10381807  ve http://shelf-life.ew.com/2011/10/27/mo-willems-elephant-and-piggie/). Hatta aileler için kendi ailesinde uyguladığı bir önerisi de var: Tüm ailenin birlikte resim yapması… Büyük bir kağıt alınır, bir tema seçilir ve herkes istediğini çizer. Neden olmasın??

Mo Willems’in bir de Pigeon serisi var, ama o başlı başına bir karakter! Onun için ayrı bir yazı yazılmalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s