A Book – Mordicai Gerstein

Yazar & Çizer: Mordiciai Gerstein

Yayınevi: Roaring Brook Press

Konu: Hikaye kitabın içinde yaşayan bir aileyle ilgili, bunlar kitap kapanınca uyuyup açılınca uyanıyorlar. Ailedeki herkesin bir hikayesi var, baba palyaço, anne itfaiyeci, erkek çocuk astranotluğa hevesli, kedi fare peşinde, köpek enterasan kokular arıyor ve balık da denize kavuşmaya çalışıyor. Bir tek kızın hikayesi yok. O da kendi hikayesinin peşine düşüyor. Masallardan, gizemli romanlara, tarihi hikayelerden, korsan gemilerine ve uzaya kadar gezdikten sonra kendi hikayesini kendi yazmaya karar veriyor.

Ada’ya Göre: Ailenin kitabın içinde yaşadığı fikri Ada’yı büyülüyor. Kitap kapalıyken uyumaları ve kitap açılınca uyanmaları çok hoşuna gidiyor. Dün bana “bu kız kitapta yaşıyorsa beni nasıl görüyor?” diye sordu. Ben de “Sen de evimizin penceresinden dışarıyı görüyorsun ya, onun gibi işte..” yanıtını verdim. Özellikle hikayeye kendisinin dahil edildiği kısımda, yani küçük kızın okuyucuya baktığı yerde çok eğleniyor. Bazı konuşmaları anlayamasa da (örneğin gizemli kitaplar bölümündeki “senin hikayeni korkunç bir yayıncı çaldı” gibi) kitabın genel olarak hikayesini kavrıyor ve tek tek sayfalardaki ayrıntılara kendi başına bakmayı seviyor.

Ece’ye Göre: Bu kitaba bir gönül borcum var! Çünkü bu blogu yapmaya bu kitabı kütüphaneden alıp okuduktan sonra karar verdim. Ada’ya kitap okurken bazen o kadar sıkılıyorum ki, beni de eğlendirecek kitaplar bulduğumda bunların ne kadar kıymetli olduğunun farkına varıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra şöyle düşündüm: Şimdi biz bu kitabı zevkle okuyacağız, 3 hafta sonra kütüphaneye geri vereceğiz, üzerimizde izi kalmayacak, belki yazarının adını bile hatırlamayacağım, tekrar almak istediğimde tırım tırım arayacağım, madem bu kitaplar böylesine az, neden başka biri de tesadüfen bulsun benim gibi? Kütüphaneye bayılıyorum, ama ne yazık ki orada nasıl kitap arayacağımı bilemiyorum. Kütüphanecilerin seçtiği bir takım kitapları almaya çalışıyorum, ama raflarda dizilmiş binlerce kitap arasından seçim yapamıyorum. Bu kitabın da raflarda kaybolmasına razı olamam. OLAAMAAAM!! (Bu kadar hezeyanlı değildi tabii düşüncelerim!) Neyse, sonra dedim ki, ben bu kitapları kendimce not alayım, belki sonra tekrar almak isterim, ya da birisine hediye ederim. Hatta şunu bile dedim, “ah bu kitaplar türkçede neden yok, ben mi çevirsem, bi yayınevi kursam şunları bassam ne güzel olur…” Derken, bari blog yapayım çoluk çocuk sahibi arkadaşlarıma bir faydam dokunsun dedim.     (Bayağı bir kendi kendime konuşuyorum, anlaşıldığı üzere!)

Kitaba gelirsek eğer, 1971’den beri çocuk kitapları yazan ve çizen, 2004 yılında “The Man Who Walked Between The Towers” kitabıyla Caldecott ödülü kazanan (Yeni Dünya’nın en prestijli çocuk kitabı ödülü, Amerika Kütüphaneler Birliği veriyor her sene (bkz. sitesi)) Mordicai Gerstein üst kurmaca tekniğiyle oluşturduğu hikayeyle bizi edebiyat türleri arasında yolculuğa çıkarıyor. Kitabın içinde yaşayan ailenin üyeleri klişeleri kırıyor: baba palyaço, anne itfaiyeci, erkek çocuk 2 sayfada büyüyüp astranot oluyor, köpekbalıkları canayakın vs. (Gerçi bütün maceranın sonunda hep birlikte oturup televizyon seyretmeleri sinirlerimi bozmuyor değil. Kırdın klişeleri, bari sonuna kadar git di mi!)

Kahramanımız küçük kız, kitabın sayfaları arasında kendi hikayesini aramaya başlıyor. Burada önce bir kazla (Altın Yumurtlayan Kaz) karşılaşıyor. Kaz ona bizi göstererek (okuru) hikayeni bulsan iyi olur, okurlar iyi hikaye sever, yoksa kitabı kapatırlar, diyor. Bunun gibi okurluk, yazarlık, yayıncılar, eleştirmenlerle ilgili küçük ayrıntılar daha çok büyüklere hitap etse de kitabın hikayesinin önüne geçmiyor. Böylece hepimiz için eğlence başlamış oluyor. Önce küçük kızla birlikte klasik masallar sayfasına gidiyoruz. Altın Yumurtlayan Kaz, Kurbağa Prens, Hansel ve Gratel, Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella  ve benim bilmediğim bazı klasik masal sahneleriyle (örn, Chicken Little) dolu sayfadan kaçıyor bizim kız. Sonra sırasıyla gizemli hikayeler sayfasına, Alice Harikalar Diyarında sayfasına, korsan hikayesi sayfasına, tarihi hikaye sayfasına ve bilim kurgu sayfasına düşüyor ve bunların hiçbirinin kendi hikayesi olmadığına karar verip eve dönerek kendi hikayesini yazmaya başlıyor.

Kitabın çizim biçimi de yazım tekniğiyle uyumlu. Herşeyi  okur gözüyle yukarıdan görüyoruz. Kız bize bakarken yukarı bakıyor. Sahnelerde esprili ayrıntılar var.

Farklı katmanlardan oluştuğu (Kızın hikayesi, kitapla-okur ilişkisi, edebiyat türleri) için A Book geniş bir yaş aralığına hitap ediyor. 4 yaş grubu kızın hikayesini takip ederken, daha büyük çocuklar türler arasındaki farklılığı görebilir. Büyükler ise kendilerine yönelik esprilerin tadını çıkarabilir. Cin fikirli kitap okumak isteyen herkese tavsiye edilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s